Nezařazené

Ochotnické divadlo

Ochotnická divadla byla u nás v republice vždy velice oblíbená. Herci ochotnických souborů se divadlem neživí ale hrají s láskou k divadelnímu umění. Samozřejmě potřebujete herecký talent, nadšení do divadla a dostatek času na zkoušení a studování divadelní hry. Jak se stát ochotníkem?
baletka a tanečník
Ochotnické divadlo se nachází snad v každém menším městě, mnohdy i na vesnicích. Herci nehrají kvůli penězům ale spíš kvůli lásce k divadlu. Pokud máte rádi divadlo, pak hledejte divadlo ve vašem okolí. Většina ochotnických souborů má sice herců dostatek ale ochotníci se časem mění, takže to chce trochu trpělivosti. Pokud takový soubor v okolí nenajdete, pak můžete založit vlastní soubor.
Na co si dát pozor? Jakmile dáte dohromady ochotnický soubor, je na vás zvolit hru, jakou budete společně hrát. Máte dvě možnosti, buď napsat hru vlastní, nebo zvolit už nějakou známou napsanou. První varianta má tu výhodu, že nemusíte řešit žádné poplatky za práva autorovi hry. Pokud zvolíte druhou variantu, pak si musíte ohlídat autorská práva tak, abyste je měli zaplacené všechny poplatky. Většina divadelních souborů proto volí spíše první variantu. 
dívka se škraboškou
Kostýmy si většina ochotníků šije sama a ty náročnější si půjčují v místním divadle. Půjčování kostýmů je samozřejmě dražší a ušití kostýmů taky není nejlevnější, většinou je šijí herci sami, zapojují své příbuzné a kamarády, kteří umí šít třeba na stroji. Tvorba kulis taky není jednoduchou záležitostí a je třeba na ni sehnat nadšeného výtvarníka. Kostýmy a kulisy jsou důležitou součástí divadla, proto je nepodceňujte.
Vystoupení můžete zvolit buď v místním divadle, kulturním domě, nebo v přírodě na přírodním jevišti. To už je na vás, ale musíte zvážit vaše možnosti ozvučení jeviště. Sehnat dostatek diváků nejspíš nebude problém, divadlo se totiž i v dnešních dobách těší velké oblibě a ochotnické divadlo není výjimkou.