Žena

Dočasná anorexie

Medicína nechutenství, které trvá delší dobu, nazývá anorexií. Anorexie může vést i k podvýživě, a pokud trvá dlouho, dokonce i ke smrti.

Anorexii může vyvolat
–         onemocnění trávící soustavy
–         obyčejná viróza
–         tuberkulóza
–         otrava organizmu
–         selhání ledvin.

Také na ni může mít zásluhu podávání léků, nebo například léčba při onkologických onemocněních.V těchto případech se po odeznění onemocnění většinou stav natolik upraví, že se pacient dostává do normálu.

Mentální anorexie

Naprosto jiná situace nastává u anorexie, která se nazývá mentální. Tato duševní nemoc je velice závažná, protože pacient si svůj kritický stav neuvědomuje a cíleně v něm chce setrvávat.
Předcházet jí mohou
–         dlouhodobé potíže
–         těžké deprese
–         příliš kritičtí rodiče, kteří nakládají na své dítě více, než může zvládnout.

Spouštěčem může být i nějaký nárazový impulz
–         úmrtí v rodině
–         odchod partnera
–         ztráta zaměstnání.

Místo toho, aby psychicky zdeptaný člověk svou situaci řešil, přestává jíst. V některých případech to může být i jakési trestání sebe sama. Například za to, že si dotyčný neuměl udržet partnera.

Čím zahnat hlad

Nejohroženější skupinou, kterou tato nebezpečná nemoc může zasáhnout, jsou mladí lidé mezi čtrnácti a osmnácti lety.A častěji jsou postiženy dívky. Je to způsobeno i tím, že dnešní doba se velice zabývá hubnutím.
Ze všech stran se na ně sypou informace
–         jak zhubnout
–         jak být štíhlá do plavek
–         jak se zbavit nadbytečných kil. 

Jestliže dívka ještě k tomu chodí na nějakou uměleckou školu, nebo se věnuje sportu, je její ohrožení ještě zvýšeno.Někdy se toto onemocnění dostane do takové fáze, že dívky, aby zahnaly hlad, polykají různé nepoživatelné věci. Například vatu nebo tampony. Mentální anorexie není civilizační chorobou. Je známo, že některé známé osobnosti touto nemocí trpěly také. Například císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sissi.