Nezařazené

Bezpečnosti není nikdy dost

Být na internetu v bezpečí je velmi důležité, jednoduchý krátký příspěvek na sociální síti dokáže způsobit, že se vám někdo vloupe do domu či bytu. Samozřejmě, že to není pravidlo a stává se to zřídkakdy, avšak opatrnosti není nikdy na zbyt.

Zajištění bezpečnosti dětí


Děti moc rády navštěvují webové stránky, které jim samotným přijdou přinejmenším velmi zajímavé, bohužel už si často neuvědomují, k čemu daná stránka slouží a pro koho je určena. Typickým příkladem je registrace na sociálních sítích, čehož velmi jednoduchou cestou docílí naprosto každý. Je sice pravda, že na většinu sociálních sítí je možné se zaregistrovat až v určitém věku, ale není nic jednoduššího než napsat nesprávný rok narození a registrace proběhne úspěšně bez jakýchkoliv problémů.

To, jakým způsobem se bude dítě „chovat“ na internetu je zcela v rukou jeho rodičů, jejichž povinnost je říct dítěti, co si může a nesmí dovolit (i na internetu). Šikovnými pomocníky jsou rodičovské kontroly a bezpečná vyhledávání, které dokážou ulehčit práci, ale ne vždy samozřejmě fungují stoprocentně.

Je důležité děti vzdělávat i v oblasti internetu, v dnešní době je to zkrátka potřeba, v budoucnu se tak budou mnohem lépe na síti orientovat a mnohem lépe si potom uvědomí, co je bezpečné a co už ne.

Zajištění bezpečnosti obecně


Bezpečné surfování na internetu není téma k diskuzi jen pro děti, ale pro všechny, kteří jsou jeho častými návštěvníky. Téma bezpečnosti samozřejmě není spojeno jen se sociálními sítěmi. I ty dokážou být velmi nápomocné, prostředí na nich přívětivé a přátelské. Navíc se zde dá zjistit mnoho právě o bezpečnosti.

Velkým problémem jsou takzvané viry a různé sledovací programy, které si člověk do počítače nevědomky stáhne. Takovéto programy jsou potom schopny sledovat vaší aktuální polohu, dokážou zjistit přístupová hesla k vašim účtům a v malém procentu případů dokážou dokonce zapnout webkameru počítače, bez toho, aby si toho kdokoliv všimnul. Je proto velmi důležité, aby člověk stahoval pouze stoprocentně ověřené soubory. Nejlepší je nestahovat vůbec nic, ale někdy je to potřeba a neobejdeme se bez toho.

Viry se ale nemusí nacházet pouze ve stažených souborech, ale i na samotných webech. Je proto důležité se vyhýbat pochybným stránkám. Vždy je dobré si o stránce něco přečíst a až poté na ní dělat různé úkony.