Nezařazené

Šeptající tamaríni

O zvířatech se říká, že jsou to němé tváře. Je to ale opravdu tak? Jsou všechna zvířata skutečně němá? Vědecké výzkumy odhalily jednu úžasnou věc.
·        Lidé nejsou jedinými tvory, kteří umějí šeptat.

·         Stejný způsob přenosu informací ovládají i opičky z čeledi kosmanovitých, které pocházejí z kolumbijských deštných pralesů.

opice

Když si vědci všimli této zvláštnosti, podrobili opičky zvláštnímu testu. V zoologické zahradě, která sídlí v New Yorku, pracoval jeden ošetřovatel, který nebyl u těchto primátů příliš oblíben. Opičky se začaly k němu chovat výhrůžně. Když ho k nim dovedli po delší době, zachovali se tamaríni docela zajímavě. O kus couvli a začali si mezi sebou šeptat. Vědci nejprve nic neslyšeli, šepot zaslechli až ve chvíli, kdy si přehrávali pořízený záznam. Dále zjistili, že tento hlasový projev opičky nasadily jen v přítomnosti ošetřovatele. Že by jedna druhou informovala a varovala? A proč šeptem? Bály se snad, že je ošetřovatel uslyší a porozumí jim? Bylo by nesmírně zajímavé zjistit, co to vlastně ti tamaríni povídali.

zvíře

Cesta k míru vede přes zpěv

Dalším zajímavým zvířátkem je nenápadný křeček. Ten sice nešeptá, zato umí zpívat. Jak je tedy možné, že právě ten Váš mlčí jako zařezaný?

o   Není to ten správný druh – musel by to být křeček hnědý nebo křeček čiriqujský.

prales

o   Museli byste bydlet v pralese ve střední Americe, abyste ho slyšeli.

Křeček se při svém vystoupení chová tak trochu jako operní pěvec.Stoupne si na zadní nohy, zakloní hlavu dozadu a začne trylkovat. Vědcům bylo jasné, že tento hlasový projev je spojený s námluvami. Nedávno ale přišli ještě na jeden zajímavý důvod. Křečci jsou mírumilovní tvorové, kteří zpěvem dávají najevo, kde začíná jejich území. Druhá skupina křečků to respektuje a na oplátku zatrylkuje svoje hranice.

A pak, že se nedá žít v míru. Stačí jen umět zpívat.