Nezařazené

Podivné silniční zákony ze světa

Ve světě existuje řada zákonů, nad kterými zůstává rozum stát. Řada z nich si týká i provozu na silnicích. V tomto článku se podíváme na některé z nejbizarnějších.
V Londýně existuje zákon, podle kterého musí všechny kočáry vézt balík sena jako krmení pro tažného koně. Jedná se o pozůstatek z viktoriánské éry, který ale nebyl nikdy zrušen a dodnes je možné za jeho přestoupení dostat pokutu. Protipólem je naopak australský zákon, který zakazuje převážet seno v kufru auta.
listí na autě
V Rusku může být řidič auta pokutován jen za to, že je jeho vůz špinavý. Nerozlišuje se tu mezi špínou zvenku či nepořádkem vevnitř a míra špíny je ponechána zcela na uvážení policisty. Původně měl tento zákon zajistit čisté poznávací značky, ale byl aplikován pro celý dopravní prostředek.
V Singapuru se auto nesmí přiblížit na padesát metrů k chodci. Ačkoliv se to v našich podmínkách zdá nemožné, Singapurská města jsou navržena tak, aby to nepůsobilo řidičům problém. Pokud se přesto někomu podaří tento zákon přestoupit, čeká jej tučná pokuta.
V Republice Jížní Afrika mají zvířata stejná práva jako lidé při přecházení silnice. Řidič, který nezastaví přecházejícímu dobytku, může tak zchudnout až o 500 dolarů.
V Japonsku majitel vozu nesmí postříkat blátem chodce. Pokuty za nedodržení tohoto opatření jsou nejvyšší v době častých hurikánů, kdy se bláta na silnici nachází nejvíce.
balík sena
Zvláštní zákony mají i Spojené Státy. Ve státě Alabama může řidič jet jednosměrnou v opačném směru, pokud má vepředu na autě maják či jiné viditelné světlo. V San Francisku je ilegální čistit přední sklo špinavým spodním prádlem a v Kalifornii nesmí auto bez řidiče jet rychleji než 60 mil za hodinu. V Arizoně zákon explicitně zakazuje jízdu pozadu.
Ve Švýcarsku může být účastník silničního provozu pokutován za bouchnutí dveřmi u auta při zavírání.