Nezařazené

Jak vyzrát na krtky?

Každý zahradník určitě zažil nepříjemný pocit, když mu na jeho revíru řádil krtek. Nejen že udělají krtince, ale často ohryzávají kořeny stromů, nebo likvidují zeleninu na záhoncích. Vypudit tyto hryzce není jednoduché. Některé metody zabírají, některé jsou úplně zbytečné. Představíme si ty, které jsou ozkoušené a většina zahradníků s nimi sklízí úspěch.
zahrada s krtinami
Krtkům vadí zvuky!
Pokud chcete krtka znervóznit, přivodit mu stres a jeho následný odchod, zkuste mu vytvořit rušné prostředí. Na trhu jsou dostupné ultrazvukové generátory, ale můžete využít například i vítr. Známou metodou je zakopání několika skleněných lahví, usazené hrdlem vzhůru. Vítr pak do láhve fouká, a to vydává nepříjemné zvuky v podzemních cestičkách. Pak můžete použít i větrník, který zásadité do trubky a zapíchnete do země. Opět tím vytvoříte krtkům nepříjemný zvuk, který je může donutit odpustit jejich dosavadní teritorium.
Krtek má dobrý čich! Ne vše mu ale voní
Silné aroma krtkům vadí. Proto často zahrádkářů využívá speciální aromatické zálivky (například Cresol). Pozor ale na různé insekticidy, které sice krtka mohou vyhnat, ale zároveň otrávit celou vaši úrodu.
Elektrika?
Můžete si vytvořit na vaší zahradě jednoduchý, slabý elektrický obvod, který provedete těsně nad zemí pomocí drátku. Napětí je nutné zvolit o maximální síle 24 V. Když obvod z vašeho domu spustíte, mírné proudění za pomocí vlhkosti, či deště, roznese po zahradě nepříjemné elektrické vibrace, které donutí nezvané návštěvníky uprchnout alespoň o zahradu dále.
hlava krtka
Krtek je ale užitečné zvíře! Nikdy jej nezabíjejte!
Krtek za svůj život spořádá velké množství hmyzu a škůdců, ale především jako jeden z mála, dokáže likvidovat i slimáky! A ruku na srdce, kdo je větším nepřítelem, slimák, nebo krtek? Tudíž se i najdou pěstitelé, kteří si s krtky hlavu nelámou a raději obětují pár přetrhaných kořínků, nebo poničených rostlinek, než aby vystěhovali zdatné bojovníky proti více škodným slimákům.